Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Ankara - YenimahalleAnkara - Yenimahalle
DHMİ SPOR KULÜBÜ 1985DHMİ SPOR KULÜBÜ 1985
wwwwww
.dhmispor..dhmispor.
orgorg
Takip Edin Takip Edin


Eklenti Kur
Radyo Radyo

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
İletişimİletişim Formu Formuinfo@dhmispor.org

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler

Linkler Linkler

SN. ORHAN BİRDAL´IN İSTANBUL´A 3. HAVALİMANI DEĞERLENDİRMELERİ

Sn. Orhan BİRDAL´ın İstanbul´a 3. Havalimanı Değerlendirmeleri


defa gösterilmiştir
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürümüz Sn. Orhan Birdal, İstanbul`a inşa edilecek 3. Havalimanı ihalesi için aralarında yabancı firmalarında bulunduğu birçok firmanın şartname aldığını bildirdi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, İstanbul`a inşa edilecek 3. Havalimanı ihalesi için aralarında yabancı firmalarında bulunduğu birçok firmanın şartname aldığını bildirdi.

Birdal, Yeni İstanbul havalimanı ihalesinin 3 Mayıs 2013 tarihinde saat 10.00 itibariyle isteklilerin ve basının huzurunda gerçekleştirileceğini anımsatarak, havalimanı tam kapasiteye ulaştığında yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük havalimanı olacağını ifade etti.

Yeni İstanbul Havalimanı`nın kamu özel sektör marifetiyle yapılacağını anlatan Birdal, işletme süresinin 25 yıl olarak sabitlendiğini, işletme süresinin yapım işlerinin tamamlanmasını takip eden ve havalimanının işletmeye alınmasıyla birlikte başlayacağını bildirdi.

Şartnameyi alanları, işin stratejisi gereği ihale gününe kadar kamuoyuyla paylaşmayı düşünmediklerini belirten Birdal, ``Yeni İstanbul Havalimanı ihalesine ilgi, beklediğimizden çok daha fazla. Yerli ve yabancı pek çok firma ilgileniyor. Birçok firma şartname aldı. Ama inceleyen firma sayısı, şartname alanlardan daha fazla. Bu ilginin ihaleye de yansımasını bekliyoruz`` dedi.

-``TOPRAĞIN BAĞRININ DELİNDİĞİ ALANA HAYATİYET KAZANDIRACAĞIZ``-

Havalimanının yapılmasıyla oradaki çevrenin de kontrol altına alınacağını ifade eden Birdal, ``Şu anda yeni Havalimanı’nın yapılacağı yer, İstanbul`un çevresel faktörler açısından en kötü olan yeri. Çünkü gelişi güzel bir şey var. Herkes, orada, kumsalın toprağın bağrını delmiş, bir şeyler yapmış. Kontrolsüz, bir alan. Biz o alana hayatiyet kazandıracağız`` dedi.

Yeni havalimanının yapılacağı yerin kuşların göç yolu üzerinde olduğu ile ilgili eleştirileri de değerlendiren Birdal, üzerinden kuş uçmayan yerin olmadığını, kuşların göçlerinin hava trafiğini engelleyici boyutta olmadığını kaydetti.

Kuşların göçleriyle ilgili tedbirlerin alınabileceğine dikkati çeken Birdal, ``buradan kuş uçmasın denilebilecek bir yer yok. Atatürk Havalimanı da kuşların yoğun olduğu bir bölge ama ona göre tedbirler alınıyor. Dünyanın pek çok havalimanı böyle. O söylemlere çok katılmıyoruz`` diye konuştu.

Düzensiz yapılaşmanın olduğu, herkesin kafasına göre hareket ettiği söz konusu alanın estetik ve insanların faydalanabileceği bir hale getirileceğini dile getiren Birdal, ``Orada olabildiğinde çevre korunacak. Bundan endişeye gerek yok. Eleştiriler yersiz`` dedi.

Saha itibariyle yeni Havalimanı`nın yapılacağı yerin mania kriterlerine de uygun olacağına dikkati çeken Birdal, mania kriterlerinin sağlanacağı bir havalimanı olacağını söyledi.

-120 BİN KİŞİYE İSTİHDAM-

İstanbul yeni havalimanının ilk etabının, ihalenin karara bağlanmasından ve yer teslimi yapılmasından itibaren 42 ay içinde tamamlamayı hedeflediklerini dile getiren Birdal, havalimanının hizmete girmesiyle yıllık ortalama 120 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağını kaydetti.

Projenin dört aşamada gerçekleşeceğini ifade eden Birdal, şöyle dedi:

Tüm etaplar tamamlandığında yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik kapalı alanı, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi, 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşım raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrakare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacaktır. Tamamlandığında yolcu kapasitesi bakımından bugün için dünyanın en büyük havalimanı olacaktır``

Kaynak

RESİMLERRESİMLER
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0117

© 2012 dhmispor.org
Dhmi Spor Kulübü Derneği Web Portalı http://www.dhmispor.org

Tam Ekran