Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Ankara - YenimahalleAnkara - Yenimahalle
DHMİ SPOR KULÜBÜ 1985DHMİ SPOR KULÜBÜ 1985
wwwwww
.dhmispor..dhmispor.
orgorg
Takip Edin Takip Edin


Eklenti Kur
Radyo Radyo

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
İletişimİletişim Formu Formuinfo@dhmispor.org

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler

Linkler Linkler

İSTANBUL`A YAPILACAK ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI

İstanbul`a yapılacak üçüncü havalimanı


defa gösterilmiştir
Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul`a yapılacak yeni havalimanını düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaştı.
TAMAMLANDIĞINDA DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK…(23.01.2013 - 15.03.2013)

Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul`a yapılacak yeni havalimanını düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaştı. Yapılacak olan yeni havalimanı ile ilgili detayları da paylaşan Bakan Yıldırım, İstanbul`a yapılacak üçüncü havalimanı ihalesinin, 3 Mayıs 2013 tarihinde saat 10.00 itibariyle isteklilerin ve basının huzurunda gerçekleştirileceğini, ihale ilanının da yarından itibaren ulusal gazetelerde yer alacağını açıkladı.

Bakanlık konferans salonunda düzenlenen ve Bakanlık Müsteşarı M. Habip Soluk, Müsteşar Yardımcıları Talat Aydın ve Mustafa Fırat, DHMİ Genel müdürü Orhan Birdal, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan ile Bakanlık ve DHMİ üst yöneticileri ile çok sayıda basın mensubunun katıldığı tanıtım toplantısında açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2012 yılında Atatürk Havalimanı`nın da 364 bin 303 uçağın iniş-kalkış gerçekleştirdiğini söyledi.

Bakan Yıldırım, İstanbul`a yapılacak üçüncü havalimanı ihalesinin, 3 Mayıs 2013 tarihinde saat 10.00 itibariyle isteklilerin ve basının huzurunda gerçekleştirileceğini belirterek, ``Yani işin başında işletme süresini 25 yıl olarak sabitliyoruz. İşletme süresi yapım işlerinin tamamlanmasını takip eden ve havaalanının işletmeye alınmasıyla birlikte başlayacak, 25 yıl devam edecektir. İstekliler tekliflerini verirken yatırım bedeli, yapım süresi ve işletme süresini dikkate alarak 25 yıllık işletme süresi için Devlet Hava Meydanları İşletmelerine ödeyecekleri toplam kira bedelinde yarışacaklar`` ifadelerini kullandı.

İhalede gerekli rekabetin oluşturulmasına yönelik her türlü önlem ve tedbirin alındığına dikkati çeken Yıldırım, ``Belirlenen takvime göre İstanbul yeni havalimanının ilk etabını, ihalenin karara bağlanmasından ve yer teslimi yapılmasından itibaren 42 ay içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz`` diye konuştu.

120 BİN KİŞİYE İSTİHDAM İMKÂNI…

Havalimanının hizmete girmesiyle birlikte yıllık ortalama 120 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağını bildiren Yıldırım, 2003 yılında havacılıktaki istihdamın sadece 50 bin civarında olduğunu, 2012 sonu itibariyle bu rakamın 165 bine çıktığını kaydetti.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI OLACAK…

Coğrafi olarak Avrupa ile Asya arasındaki en uygun lokasyonun, 3. havalimanının yapılacağı yer olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:
``Yeni havalimanı projesini anlatırken, heyecanlanmamak mümkün değil. Bugüne kadar Türkiye`nin en büyük projelerini gerçekleştiren bir bakanlık olarak, düne kadar en büyük dediğimiz İstanbul-İzmir-İzmit Körfez Geçişi Projesi`ni de solda bırakacak yeni bir projeyle karşı karşıyayız. 3. havalimanı projesi maliyet itibariyle, proje büyüklüğü itibariyle İstanbul-İzmir Otoyolu Projesini de geçmiş durumda bir projedir. Tamamlandığında yolcu kapasitesi bakımından en azından bugün için dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğine sahip olacak yeni İstanbul Havalimanı Projesi ülkemize, İstanbul`umuza, milletimize hayırlı uğurlu olsun.``

İSTANBUL`UN POTANSİYELİ PARİS`TEN AZ DEĞİL…
Paris`in yılda 50 milyon turistten 60 milyar avro gelir elde ettiğine dikkati çeken Yıldırım, İstanbul`un potansiyelinin Paris`ten daha az olmadığını hatta çok çok daha fazla olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
``2020 Olimpiyatları`na, Avrupa Futbol Şampiyonası`na hazırlanan, aday olan, önemli alt yapı projelerini bir bir gerçekleştiren, dünyanın dikkatini çeken İstanbul`un yeni havalimanıyla, 3. köprüsüyle, Marmaray Projesi`yle, Avrasya Tünel Geçişi`yle, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Treni`yle, İstanbul-İzmir Otoyol Projesi`yle ve Kanal İstanbul yeni İstanbul şehir projeleriyle yedi tepeli İstanbul, yedi projeyle daha da taçlandırılmış olacak ve geleceğin dünya markası şehri olma yönündeki iddiasını daha kararlılıkla ortaya koyacaktır.``

12 YILDA 342 MİLYON YOLCU…

Bakan Yıldırım, projenin toplam maliyetinin finansman maliyeti hariç 7 milyar Avro`nun üzerine çıkmasını beklediklerini kaydetti.

Süre ve yolcu garantisine ilişkin soru üzerine de Yıldırım, şartnamede işletmeciye toplam 12 yıl için 342 milyon yolcu garantisi verdiklerini bildirdi.

Yıldırım, 3. Havalimanıyla ilgili tekliflerin alınacağı 3 Mayıs günü, ihaleyi kazanan firmanın da belli olacağını söyledi.

Bakan Binali Yıldırım İstanbul’a yapılacak yeni havalimanı için yoğun uğraşlar veren başta DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ve Genel Müdür Yardımcısı Funda Ocak olmak üzere, tüm çalışanlara teşekkürlerini de sundu.Kaynak
RESİMLERRESİMLER
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0117

© 2012 dhmispor.org
Dhmi Spor Kulübü Derneği Web Portalı http://www.dhmispor.org

Tam Ekran